RATAJCZAKA 35, POZNAŃ MAPA ZADZWOŃ: 691 797 447 LUB 691 797 449 MAMUTEK@MAMUTEK.EU

Doula

Pojęcie „doula” (w starożytnym języku greckim oznaczające dosłownie: służącą) po raz pierwszy pojawiło się pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w książce znanej antropolog Dany Raphael i określało doświadczoną w swoim macierzyństwie kobietę, która oferuje młodym matkom wsparcie zarówno w czasie porodu, jak i w okresie okołoporodowym.

Kim tak naprawdę jest doula?

Doula to kobieta oraz matka, która posiada rozległą wiedzę dotyczącą ciąży, porodu, połogu, karmienia piersią oraz sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Pojęcie to zostało rozszerzone przez badaczy Marshalla Klausa i Johna Kennela, którzy dowiedli, że kobiety ze wsparciem douli przy porodzie rodziły krócej, spokojniej, a poród znacznie rzadziej kończył się zabiegowo bądź operacyjnie (bez konieczności zastosowania vacuum, kleszczy czy przeprowadzenia cięcia cesarskiego).
Współcześnie, doula oznacza kobietę, która w profesjonalny i ciągły sposób wspiera rodzącą fizycznie oraz emocjonalnie, dostarczając jej niezbędnych informacji i przekazując praktyczne wskazówki. Doula chroni fizjologiczny przebieg porodu, pozostając z rodzącą przez cały czas jego trwania, a następnie towarzysząc jej w pierwszych chwilach macierzyństwa. Taka osoba pomaga również świeżo upieczonej mamie poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które mogą wystąpić po porodzie: z poczuciem bezradności, niepokojem, lękiem, itp.

Różnica między położną a doulą

Jedną z elementarnych różnic między położną a doulą jest fakt, że to położna posiada wykształcenie medyczne i jest uprawniona do sprawowania opieki nad kobietą w trakcie ciąży oraz porodu. Jej zadaniem jest wykonywanie wszystkich badań, prowadzenie obserwacji oraz podejmowanie decyzji, ponosząc odpowiedzialność za stan zdrowia pacjentki. Warto dodać, że położna może być jednocześnie doulą, natomiast doula nie może zastąpić położnej.
Doula zazwyczaj nie ma wykształcenia medycznego, jednak często posiada za sobą kurs przygotowujący ją do sprawowania swojej roli. Głównym zadaniem, jakie pełni doula przy porodzie, ma na celu przede wszystkim zapewnienie emocjonalnego wsparcia i komfortu rodzącej.

Jako doświadczona i profesjonalna doula pracuję z przyszłymi mamami i ich rodzinami, oferując fachowe wsparcie w okresie ciąży, połogu oraz pierwszych chwil macierzyństwa. Pomagam rodzącym radzić sobie z bólem porodowym, motywuję, a także na bieżąco informuję o zachodzących w organizmie zmianach. Jestem obecna przy rodzącej przez cały czas trwania akcji porodowej, zapewniając ciągłość opieki i stwarzając poczucie bezpieczeństwa. Moja rola nie kończy się na urodzeniu dziecka. Po porodzie pozostaję z matką tak długo, jak jest to konieczne, służąc profesjonalną pomocą i dbając o jej komfort psychiczny.

Jeśli czujesz, że będziesz potrzebować wsparcia douli- zadzwoń i umów się na pierwsze, niezobowiązujące spotkanie.

Więcej o douli: doula-ilonamajdanska.com

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress